Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Slovník

I. Set, základní druhy karet a pojmy spojené s balením karet

Základní set (base set) – ve většině případů tvořený pouze řadovými kartami. Součástí může být tzv. subset, jedná se o několik karet se stejnou tematikou – např. hráči z All-Star Game. Číslování karet navazuje postupně na kartičky jednotlivých týmů.
 
Základní karta (base nebo common card) – stavební kámen každého setu. Dříve platilo, že tyto karty nejsou nijak limitovány. S vydáváním exkluzivních sérií, jako jsou např. The Cup, se může stát, že narazíte i na řadovou kartu o 249 kusech. Např. série ITG Ultimate Memorabilia obsahovala v každém balíčku jednu „řadovku“ o 45 kusech.
 
Paralelní karta – karta se liší od základní verze barevným provedením či limitací. Ta může být uvedena jak na přední, tak na zadní straně. U některých sérií limitace není uvedena, ale ví se, že je vyrobeno třeba 100 kusů dané barevné varianty. Příkladem můžou být Victory Gold. Paralelní karty mají samozřejmě vyšší hodnotu, toto pravidlo však nemusí platit u tzv. rookie cards (nováčkovských karet).
 
Inzertní karta – karta vkládaná do balíčků v určitém poměru. Drtivá většina inzertních karet není nijak limitována, ale najdou se samozřejmě i výjimky. Poměr 1:10 znamená, že kartičky dané inzertní série jsou vkládány do každého desátého balíčku.
 
SP = short print – tento pojem značí karty vydané v malém nákladu. Se zkratkou se můžete setkat u velkého druhů karet, nejčastěji však u memorabilií nebo podepsaných karet. Existuje i verze SSP (super short print, tedy ještě mnohem limitovanější edice).
 
RC (rookie card) – jedná se o karty určitého hráče z jeho první sezóny. Nejlepším nováčkům jsou vydávány desítky RC karet. Mnohé RC karty jsou limitovány, existují RC doplněné o podpis daného hráče, často v kombinaci s kouskem dresu nebo kombinaci podpisu a patche (nášivky). Od sezóny 2000/01 platí, že nováčkovská karta může být vydána až poté, co hráč nastoupí v oficiálním zápase NHL. U brankáře stačí, pokud se objeví na střídačce jako náhradník.
 
Redemption karty – po výluce získala firma Upper Deck pětileté exkluzivní právo na vydávání karet. Vzhledem k množství připravovaných sérií a faktu, že si sběratelé žádají stále větší množství „podpisovek“, se stává, že hráči nestihnou podepsat všechny požadované kartičky včas. Proto jsou do balíčků vkládány tzv. redemption cards, tedy výměnné karty. Po setření dostanete kód, který stačí zadat na stránkách výrobce. Pokud karta není skladem, obvykle ji obdržíte během 3 až 4 měsíců. Poštovné jde samozřejmě na účet výrobce, proto se nemusíte bát této možnosti využívat.
 
Pack – balíček, momentálně se jejich cena pohybuje od 99 centů až po 600 dolarů (na českém trhu od cca 50 Kč až po několik tisíc korun)
 
Box – krabice obsahující určitý počet balíčků. Při koupi jste se mohli setkat s pojmem hobby nebo retail. Jedná se o dvě verze. Dražší hobby obsahuje některé cenné série navíc, retail je o ně naopak ochuzena. Snem každého sběratele je vytáhnout z balíčku nějakou hodnotnou kartu. Bylo by škoda se o tuto možnost ochudit tím, že si koupíte o něco málo levnější retail verzi. Naopak někdy výrobce připraví pro retail verzi levnou inzertní sérii, kterou v hobby verzi nenajdete. Drtivá většina sérií existuje pouze v jedné verzi, hobby a retail se rozlišuje např. u Artifacts, UD Series 1 & 2. Nejlepší radou je tedy pořádně prostudovat seznam inzertů a v případě jakýchkoliv neshod se zeptejte prodejce. Ten vám jistě rád poradí.
 
Case – „velká krabice“ obsahující několik boxů, u většiny sérií 10–12. Pokud koupíte celou case, výrobce garantuje určitý počet lepších karet. Například u série UD Series 1 nebo 2 máte zaručenou patch kartu o 15 kusech. Pojem „case hit“ značí právě kartu, která se objevuje třeba jen jedna na case. V tomto případě máte samozřejmě velké štěstí.

Vývoj v této oblasti se rok od roku posouvá dopředu, uvidíme, čeho se dočkáme třeba v příští sezóně. Výslednou cenu určuje několik faktorů. Tím nejdůležitějším je limitace, dále použitá výstroj a také zobrazení hráči, podpis a multicolor swatch cenu samozřejmě zvyšuje.

Část Druhá - grading

graded card - karta ohodnocená tzv. gradingem

grading - speciální druh uchování a ohodnocení stavu karty. Na trhu působí vícero firem, nejznámější Beckett Grading Services (BGS) Zjednodušený postup vypadá asi takto. Karta je důkladně prohlédnuta, poté vložena do speciální ochranné krabičky a nakonec ohodnocena. Všechny důležité informace o každé kartě vám poskytne štítek obsahující následující informace. Tím nejdůležitějším je celkové hodnocení (0 - 0,5 - až 10, přičemž 10 znamená maximum). Nejlepší karty mají 9, 9,5 nebo 10. Může se vám zdát, že je to rozdíl vcelku nepatrný, ovšem cena karty ohodnocené na 10 je několikanásobně vyšší než je tomu u více či méně poškozených "kolegů". K čemu je vlastně celá věc dobrá ? Pokud máte zájem o koupi cennější RC karty, grading vám zaručí, že peníze, které jste se rozhodli investovat se nacházejí v kartě určité kvality, kterou můžete případným zájemcům zaručit. Karta je chráněna a vy se nemusíte bát jejího poškození
 Na grading se vrhlo několik firem, jejichž stupnice se mírně liší, ovšem samozřejmě jsou dodrženy určité zákonitosti, v tomto případě bych vás opět odkázal na časopise Beckett. Dále na jejich oficiálních stránkách se dá v sekci Grading cards najít seznam gradovaných karet jednotlivé hráče včetně hodnot, které karty dosáhly.

TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek